Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır?Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır?

Kombiler, doğalgazı kullanarak suyu ısıtan ve daha sonra bu suyu peteklere göndererek evin ısınmasını sağlayan araçlardır. ” Doğalgaz su basıncı nasıl ayarlanır? ” sorusunun cevabı, aslında kombinin basınç ayarını otomatik olarak yaptığıdır. Ancak bazı durumlarda basınç kendiliğinden düşmeye başlar ve basıncın manuel olarak ayarlanması gerekli hale gelir.

Doğalgaz Su Basıncı Nereden Görülür ve Kaç Olmalıdır?

Kombinin üzerinde, içerisindeki basıncın değerini gösteren analog veya elektronik bar göstergesi bulunur. Gösterge 1,5 bar ile 2 bar arasında ise, doğalgaz su basıncı ideal değerinde demektir. Bu basıncın 2 ile 3 ayda bir düşmesi normal karşılanırken, sık sık düşmesi kombide sorun olduğunun göstergesidir.

Kombi Nasıl Çalışır, Basınç Nasıl Ayarlanır?

Kombinin çalışma mantığı, içerisindeki suyun eşanjörler vasıtası ile ısınması ve sisteme gönderilmesine dayanır. İçerideki suyun basıncı 1,5 barın altına düştüğü zaman, kombideki pompa sirkülasyonu sağlayabilmek amacı ile daha fazla çalışmaya başlar, bu da doğalgaz sarfiyatının artmasına ve yeterli ısınmanın sağlanamamasına neden olur. Basıncın düşmesi durumunda, kombinin altında yer alan ufak vana açılarak kombiye su takviyesi yapılır.

Kombideki Su Neden Eksilir?

Basınç her gün düşüyorsa, bu durum eşanjörde oluşmuş olan bir çatlağın göstergesidir. Fark edilmesi güçtür çünkü eşanjörden çıkan su anında buharlaşır. Basınç düşmesi daha sık olarak yaşanıyorsa, bu da tesisat sisteminin bir yerinde sızıntı olduğu anlamına gelir. Tesisatta oluşan en ufak bir çatlak bile basıncın düşmesine sebep olur. Isıtma sisteminde yer alan basınç miktarı, temiz suyun basıncından çok daha düşük olduğundan, bu durumun fark edilmesinde güçlük yaratır. Böyle bir sorun ile karşılaşılması durumunda, servis çağrılması ve termal kameralar aracılığı ile sorunun kaynağının bulunması gerekir.

Kombi basıncının düşmesi gibi yükselmesi de, görülebilen bir durumdur. Bunun nedeni de, kombiye su verme görevini üstlenen ufak vananın iyice sıkılmamasıdır. Vana tam olarak sıkıldığında sorun ortadan kalkar. Su basıncının yükselmesi durumunda kombi, üzerinde bulunan tahliye borusu aracılığı ile fazla olan suyu kendisi boşaltır. Bu işlemi otomatik olarak gerçekleştirerek kombi de ya da tesisatta bir sorun oluşmasını önlemiş olur. Kombinizde bir problem olduğunu düşünüyorsanız ikizler kombi tamir servisi ile iletişime geçebilirsiniz.admin